Skolerne i netværket

Se listen over de mange skoler, der er en del af det danske UNESCO ASP-netværk. Find også skolernes hjemmesider samt oplysningerne på de individuelle skolers kontaktpersoner.

UNESCO ASP netværk
SkoleAdresseKontaktpersonerOrganisationstypeLink til hjemmeside
Aalborg HandelsskoleStrandvejen 25,
9000 Aalborg
UNESCO Kontaktperson: Morten Skou, mort@ah.dk
Uddannelseschef: Peder Overgaard Pedersen, pep@ah.dk
Erhvervsskole og gymnasium (HHX, EUX)https://www.ah.dk/
Aalborg KatedralskoleSankt Jørgens Gade 5, 9000 AalborgRektor: Christian Warming, cw@katedralskolen.dk
Uddannelseschef: Christian Droulon Ifversen, ci@katedralskolen.dk
Gymnasium (STX) og HFhttps://katedralskolen.dk/
Absalons SkoleAbsalonsgade 2,
4000 Roskilde
UNESCO Kontaktperson: Ulrik Gilberg, ulri1592@skole.roskilde.dk
Skoleleder: Rasmus Agergaard Pedersen, rasmusap@roskilde.dk
Grundskolehttps://absalonsskole.aula.dk/
Alminde-VIUF FællesskoleStorgaden 3,
6052 Viuf
UNESCO Kontaktperson: Anne-Mette B. Kristensen, annkr@kolding.dk
UNESCO Kontaktperson: Maria-Freya Laulund, malt@kolding.dk
Skoleleder: Søren Storm, srsto@kolding.dk
Grundskolehttp://alminde-viuf-skole.kolding.dk/sp
Alssundgymnasiet SønderborgGrundtvigs Alle 86,
6400 Sønderborg
UNESCO Kontaktperson: Camilla Todsen, ct@agsgym.dkGymnasium (STX)http://www.ags.dk/
Askov Efterskole og HøjskoleMaltvej 1,
6600 Vejen
UNESCO Kontaktperson: Karen Bender, kb@askovefterskole.dk
UNESCO Kontaktperson: Kenneth Dünne, kd@askovefterskole.dk
Viceforstander: Katrine Munk, km@askovefterskole.dk
Forstander: Rikke Holm, rh@askov-hojskole.dk
UNESCO Kontaktperson: Ole H.B. Andreesen, oa@askov-hojskole.dk
Efterskolehttps://www.askovefterskole.dk/
Asmildkloster LandbrugsskoleAsmildklostervej 1,
8800 Viborg
Forstander: Lars Møgelbjerg Andersen, la@asmildkloster.dk
International koordinator: Susanne Joel, sjp@asmildkloster.dk
Erhvervsskolewww.asmildkloster.dk
Aurehøj Gymnasium Skolevej 7,
2820 Gentofte
International koordinator: Henriette Bruun, hb@aurehoej.dk
Rektor: Anette Hestbæk Jørgensen, ah@aurehoej.dk
Gymnasium (STX)http://aurehoej.dk/
Bagsværd Kostskole og GymnasiumAldershvilevej 138,
2880 Bagsværd
UNESCO Kontaktperson: Carsten Hansen, ha@bagkost.dk
Afdelingsleder: Marie-Louise Gulllander, gu@bagkost.dk
Gymnasium (STX)http://www.bagkost.dk/
BredagerskolenBredager 26,
7300 Jelling
UNESCO Kontaktperson: Pia Christiansen, Piax1668@vejle.dk
Skoleleder: Lance Anthony Luscombe, laalu@vejle.dk
Grundskolehttps://bredagerskolen.aula.dk/
Brejning EfterskoleMøllegårdsvej 1,
7080 Børkop
Forstander: Birgitte Dyrbye Jensen, bdj@brejning.dk
UNESCO Kontaktperson: Ina Skifter, is@brejning.dk
Efterskolewww.brejningefterskole.dk
Business College SydSøndre Landevej 30,
6400 Sønderborg
Udviklingschef: Simon Ramskov, sir@bcsyd.dk
Uddannelsesleder: Winnie Bjørn Mosegaard, wbm@bcsyd.dk
UNESCO Kontaktperson: Marvin Ochsenfarth, mo@bcsyd.dk
Gymnasium (HHX) EUD og EUX Businesshttps://www.bcsyd.dk/
Båring BørneuniversByvejen 29B,
5466 Asperup
Inger Hougaard Andkjær, inger.hougaard.andkjaer@5500middelfart.dk
Andreas Flindt Andersen, andreas.flindt.andersen@5500middelfart.dk
Henrik Jensen, henrik.jensen2@middelfart.dk
Grundskole og SFOwww.baaringskole.dk
CELFKringelborg Alle 7,
4800 Nykøbing Falster
Projektleder: Claus Brandt Kristensen, clkr@celf.dkErhvervsskole og -gymnasium (HHX, HTX, EUX)https://www.celf.dk/
Christianshavns GymnasiumPrinsessegade 35,
1422 København
UNESCO Kontaktperson: Eik Rødgaard Andersen, ea@cg-gym.dk
UNESCO Kontaktperson: Sebastian Lang-Jensen, sj@cg-gym.dk
Rektor: Troels Vang Andersen, ta@cg-gym.dk
Gymnasium (STX)http://cg-gym.dk/
Dalum Landbrugsskole Landbrugsvej 65,
5260 Odense
Uddannelsesleder: Line Østergaard Nielsen, lni@dalumls.dk
UNESCO Kontaktperson: Birthe E. Egdal, bee@dalumls.dk
Erhvervsskolehttps://dalumls.dk/
Den Jyske HåndværkerskoleEllemosevej 25,
8370 Hadsten
Projektleder: Hanne Bisgaard Hansen, hbh@djhhadsten.dk
Sekretariatschef: Jesper Falkenberg, jf@djhhadsten.dk
Erhvervsskolewww.djhhadsten.dk
Egaa GymnasiumMejlbyvej 4, 8250 EgåBU-koordinator: Jon Urskov Pedersen, jp@egaa-gym.dk
Uddannelsesleder: Lone Pløger Thoft, lt@egaa-gym.dk
UNESCO Kontaktperson: Mads Peter Fuglsang, fu@egaa-gym.dk
UNESCO Kontaktperson: Nikolaj Petersen, np@egaa-gym.dk
UNESCO Kontaktperson: Pia Rørkær Sigh, ps@egaa-gym.dk
UNESCO Kontaktperson: Turgay Peter Abat, ta@egaa-gym.dk
Gymnasium (STX)http://www.egaa-gym.dk/
Egtved SkoleØstergade 36B,
6040 Egtved
Viceskoleleder: Henriette Vendelbo Eriksen, hever@vejle.dk
UNESCO Kontaktperson: Tine Holm Rejnhold, tine3181@vejle.dk
UNESCO Kontaktperson: Lene Bygebjerg-Hove, lene6367@vejle.dk
Grundskolehttps://egtvedskole.aula.dk/
Eltang Skole og børnehaveEltangvej 71,
6000 Kolding
Skoleleder: Per Nielsen, pern@kolding.dk
Leder: Peter Blirup, pebl@kolding.dk
Grundskole og Børnehavehttps://eltang-skole.aula.dk/
EndrupskolenEndrupvej 32,
3480 Fredensborg
Viceskoleleder: Lene Sølver Pedersen, lesp@fredensborg.dk
UNESCO Kontaktperson: Tanja Lentz, harderslentz@mail.dk
UNESCO Kontaktperson: Anne Foverskov, anfo@fkskoler.dk
Grundskolehttps://endrupskolen.aula.dk/
Espergærde Gymnasium & HFGymnasievej 2,
3060 Espergærde
UNESCO Kontaktperson: Rolf Mortensen, rm@eg-gym.dk
Rektor: Henrik Boberg Bæch, hb@eg-gym.dk
Gymnasium (STX) og HFhttps://eg-info.dk/
EUC Nord M P Koefoeds Vej 10, 9800 HjørringUNESCO Kontaktperson: Karina Torp Møller, ktm@eucnord.dk
Rektor og Vicedirektør: Karsten Asmussen, ka@eucnord.dk
Erhvervsskole og -gymnasium (HHX, HTX) https://www.eucnord.dk/
EUC NordvestMosegårdsvej 10,
7900 Nykøbing Sjælland
Uddannelseschef: Marianne Svenningsen, ms@eucnordvest.dk
UNESCO Kontaktperson: Pernille Eriksen, pge@eucnordvest.dk
Erhvervsskole og -gymnasium (HHX, HTX) http://eucnordvest.dk/
EUC SjællandCampusbuen 31,
4600 Køge
UNESCO Kontaktperson: Christina Reeder Ryborg Jørgensen, chrj@eucsj.dk
Uddannelseschef og Vicedirektør: Thomas Ter-Borch, thtb@eucsj.dk
Erhvervsskole og -gymnasium (HTX) http://www.eucsj.dk/
EUC SydHilmar Finsens Gade 18, 6400 SønderborgUNESCO Kontaktperson: Elin Lunding, elu@eucsyd.dk
Erhvervsskole og -gymnasium (HTX, IB, EUX) https://www.eucsyd.dk/
Faxehus EfterskoleStrandstræde 3,
4654 Faxe Ladeplads
Viceforstander: Lars G. Sørensen, viceforstander@faxehus.dk
Efterskolehttps://faxehus.dk
Gammel Hellerup GymnasiumSvanemøllevej 87,
2900 Hellerup
UNESCO Kontaktperson: Kristina Kring Jensen, kkj@ghg.dk
Rektor: Bjarne Edelskov, bn@ghg.dk
Gymnasium (STX)https://www.ghg.dk/
Gefion GymnasiumØster Voldgade 10,
1350 København
UNESCO Kontaktperson: Terese Kokseby, tko@gefion-gym.dk
Rektor: Birgitte Vedersø, bve@gefion-gym.dk
Gymnasium (STX)https://gefion-gym.dk/
Gladsaxe GymnasiumBuddinge Hovedgade 81, 2860 SøborgInternational koordinator: Connie Holtermann, ch@gladgym.dk
International koordinator: Majbrit Libak Rasmussen, mbr@gladgym.dk
UNESCO Kontaktperson: Lise-Lotte Rønne Koch, ll@gladgym.dk
Rektor: Eva K. Steensen, ek@gladgym.dk
UNESCO Kontaktperson: Gry Emilie Hansen, gry@gladgym.dk
Gymnasium (STX)http://gladgym.dk/
Haderslev KatedralskoleChristiansfeldvej 31,
6100 Haderslev
UNESCO Kontaktperson: Annette Kierkegaard, ak@haderslev-gym.dk
UNESCO Kontaktperson: Gitte Grove, gg@haderslev-gym.dk
UNESCO Kontaktperson: Henrik Sommerlund, hs@haderslev-gym.dk
Rektor: Ruth Birgitta Funder, rf@haderslev-gym.dk
Gymnasium (STX) og HFhttps://www.haderslev-katedralskole.dk/
Han Herred EfterskoleAggersundvej 237,
9690 Fjerritslev
UNESCO Kontaktperson: Kristine Ingemann Petersen, ki.hhu.dk@gmail.com
Viceforstander: Stine Møldrup Damgaard, smd@hhe.dk
Efterskolehttps://www.hhe.dk/
Helsingør Skole - Skolen i BymidtenTrækbanen 18,
3000 Helsingør
UNESCO Kontaktperson: Charlotte Madsen, cmd08@helsingor.dk
Skoleleder: Anders Pilgaard, api37@helsingor.dk
Grundskolehttps://www.helsingorskole.dk/skolen-i-bymidten
HF & VUC FYNKottesgade 6,
5000 Odense
Afdelingsleder: Kasper Schultz, KSZ@vucfyn.dkHF og VUChttps://www.vucfyn.dk/
Holluf Pile SkoleNøglens Kvarter 10,
5220 Odense
Skoleleder: Mohammed Bibi, mbib@odense.dk
UNESCO Kontaktperson: Ritt Kristensen, ritt2013@gmail.com
Grundskolehttps://hollufpileskole.aula.dk/
IBCTvedvej 7,
6000 Kolding
UNESCO Kontaktperson: Helena Moos Nielsen, hmni@ibc.dk
Uddannelseschef: Kristina Ringkjøbing-Christiansen, krc@ibc.dk
Administrerende Direktør: Jens Gamauf Madsen, jgm@ibc.dk
UNESCO Kontaktperson: Jane Hansen, jaha@ibc.dk
Business (EUD, EUX), gymnasium (HHX) og HFhttps://www.ibc.dk/
Ingrid Jespersens GymnasieskoleNordre Frihavnsgade 9, 2100 KøbenhavnRektor: Otto Strange Møller, osm@ijg.dk
UNESCO Kontaktperson: Rune Ammitzbøll Langholm, rl@ijg.dk
UNESCO Kontaktperson: Henrik Friis, fr@ijg.dk
Grundskole -og gymnasium (STX)https://ijg.dk/
Jelling FriskoleJernbanevej 6A,
7300 Jelling
Skoleleder: Brian Salomonsen, bs@jellingfriskole.dk
Grundskolehttp://www.jellingfriskole.mono.net/
Juelsminde SkoleVejlevej 7,
7130 Juelsminde
UNESCO Kontaktperson: Lene Mikkelsen, lene.mikkelsen@gmail.com
Skoleleder: Lasse Kristensen, lasse.kristensen@hedensted.dk
Grundskolehttp://juelsminde-skole.dk/
Kold CollegeLandbrugsvej 55,
5260 Odense
Direktør: Gitte Bargholt, giba@koldcollege.dk
UNESCO Kontaktperson: Henning Søholm, heso@koldcollege.dk
Erhvervsskole og -gymnasium (HTX) https://www.koldcollege.dk/
Langelands EfterskoleNørrebro 190,
5900 Rudkøbing
Forstander: Michael Thagaard, mt@langelandsefterskole.dk
UNESCO Kontaktperson: Anders Rytter, ar@langelandsefterskole.dk
Efterskolehttps://langelandsefterskole.dk/
LearnmarkStadionsvej 2,
8700 Horsens
Udviklingschef: Lone Ørsted, looe@learnmark.dkErhvervsskole og -gymnasium (HHX, HTX, EUX) https://www.learnmark.dk/
LillebæltskolenSkippervej 1,
5500 Middelfart
UNESCO Kontaktperson: Fie Vesterskov, fiex0348@5500middelfart.dk
UNESCO Kontaktperson: Pia Sørensen, Piax3782@5500middelfart.dk
Grundskolehttps://lillebaeltskolen.aula.dk/
LindbjergskolenFrølundvej 39,
7400 Herning
UNESCO Kontaktperson: Begitte Hauge, begi0006@dblit.dk
UNESCO Kontaktperson: Betina Moesby, beti0470@dblit.dk
Skoleleder: Erik Søgaard, ibses@herning.dk
Grundskolehttps://lindbjergskolen.aula.dk/
MercantecH. C. Andersens Vej 9, 8800 ViborgVidencenterleder: Christoffer Boserup Skov, chbs@mercantec.dkErhvervsskole og -gymnasium (HTX, HHX, EUX) https://www.mercantec.dk/
NEXTCarl Jacobsens Vej 25, 2500 KøbenhavnUdviklingschef: Kathrine Kruse, kakr@nextkbh.dk
International Udviklingskonsulent: Jakob Skov Øllgård, jsol@nextkbh.dk
Koordinator: Julie Bøhrk Andersen: juan@nextkbh.dk
Erhvervsskole og gymnasium (STX, HF, HHX, HTX)https://nextkbh.dk/
Niels Brock - Det internationale GymnasiumLinnésgade 2,
1361 København
UNESCO Kontaktperson: Joan Jürs, joju@niels.brock.dk
UNESCO Kontaktperson: Mads Eriksen, maer@niels.brock.dk
Rektor: Begitte Faber, fab@brock.dk
Gymnasium (HHX)https://nielsbrock.dk/handelsgymnasier/det-internationale-gymnasium
Nivå Skole Mariehøj 501,
2990 Nivå
UNESCO Kontaktperson: Pernille Bernsen, pernillebb2990@gmail.com
Skoleleder: Jamie Stevenson, jast@fredensborg.dk
Grundskolehttps://nivaaskole.aula.dk/
Næstved Gymnasium og HFNygårdsvej 43,
4700 Næstved
Udviklingschef, Henrik Rosleff, henrik.rosleff@naestved-gym.dkGymnasium (STX) og HFhttps://www.naestved-gym.dk/
Nørre GymnasiumMørkhøjvej 78,
2700 København
Projektleder: Charlotte Nielsen, chn@norreg.dk
UNESCO Kontaktperson, Ingrid Agostoni, ia@norreg.dk
UNESCO Kontaktperson: Cecilie Bepler, cb@norreg.dk
Gymnasium (STX, IB) https://norreg.dk/da
Odden SkoleSkoletoften 7,
4583 Sjællands Odde
Afdelingsleder: Anne Hylstofte, anh34@odsherred.dk
Skoleleder: Trine Hjortebjærg Mortensen, trhmo@odsherred.dk
Grundskolehttps://oddenskole.aula.dk/
Odense KatedralskoleJernbanegade 34,
5000 Odense
Pædagogisk leder: Poul Juul Christensen, pc@odensekatedralskole.dkGymnasium (STX) og HFhttps://odensekatedralskole.dk
Paderup GymnasiumApollovej 64,
8960 Randers
UNESCO Kontaktperson: Martin Brix Petersen, mp@paderup-gym.dk
UNESCO Kontaktperson: Rasmus Falbe-Hansen, rf@paderup-gym.dk
Gymnasium (STX)http://www.paderup-gym.dk/
Pedersborg SkoleRustkammervej 76,
4180 Sorø
Skoleleder: Helene Bæhr, heb@soroe.dkGrundskolehttp://pedersborgskole.aula.dk
Professionshøjskole UCNSkolevangen 45,
9800 Hjørring
UNESCO Kontaktperson: Louise Esko Refshøj, loer@ucn.dk
UNESCO Kontaktperson: Steffen Holme Helledie, she@ucn.dk
Uddannelsesleder: Claus Jensen, clje@ucn.dk
Professionshøjskolehttps://www.ucn.dk/
Randers Social- og SundhedsskoleMinervavej 47,
8960 Randers
Udviklingschef: René Dybdal, RDY@sosuranders.dk
Projektleder: Lotte Roed Laursen, LRL@sosuranders.dk
Erhvervsskolehttps://sosuranders.dk/
Rantzausminde SkoleDyrekredsen 12,
5700 Svendborg
Viceskoleleder: Marie Nysted, marie.nysted@svendborg.dk
UNESCO Kontaktperson: Trine Haugaard Kristensen, trin3820@svkskole.dk
Grundskolehttps://rantzausmindeskole.dk/
Ranum Efterskole CollegeSeminarievej 23,
9681 Ranum
UNESCO Kontaktperson: Tine Valois, tine5286@ranumefterskole.dk
Forstander: Olav Storm, os@ranumefterskole.dk
Efterskolehttp://www.ranumefterskole.dk/
Ranum Skole og LBO Seminarievej 31,
9681 Ranum
UNESCO Kontaktperson: Inge Fonseca, inge1859@vhkskole.dk
Skoleleder: Karen Bech kbh@vesthimmerland.dk
Grundskolehttps://vesthimmerland.dk/
Roskilde GymnasiumBondetinget 1,
4000 Roskilde
UNESCO Kontaktperson: Birte Reichel, rgbr@roskilde-gym.dk
UNESCO Kontaktperson: Jan Skovrind, rgjs@roskilde-gym.dk
Uddannelseschef: Mette Bering, rgmb@roskilde-gym.dk
Gymnasium (STX) og HFhttp://www.roskilde-gymnasium.dk/
Roskilde Tekniske SkolePulsen 10,
4000 Roskilde
UNESCO Kontaktperson: Asger Kamstrup-Tønnesen, ast@rts.dk
Kvalitetschef: Lea Bergstedt, lbe@rts.dk
Erhvervsskole og gymnasium (HTX, EUX)https://www.rts.dk/
Rødkilde GymnasiumRødkildevej 42,
7100 Vejle
UNESCO Kontaktperson: Lil Dochedahl Sørensen , ld@roedkilde-gym.dk
Uddannelseschef: Simon Gylling Madsen, sb@roedkilde-gym.dk
Gymnasium (STX)https://www.roedkilde-gym.dk/
Skovbrynet SkoleVærebrovej 156,
2880 Bagsværd
Skoleleder: Carsten Bott, bkdcbo@gladsaxe.dkGrundskolehttps://skovbrynet.aula.dk/
SortedamskolenSortedam Dossering 97, 2100 KøbenhavnUNESCO Kontaktperson: Stine Nybo Vinter, stin973a@undervisning.kk.dk
Souschef: Xenia Kofoed Bennedsen, H61X@kk.dk
Skoleleder: Christian Bech, U76F@kk.dk
Grundskolehttps://sortedamskolen.aula.dk/
SOSU Esbjerg Gjesinglund Alle 8,
6715 Esbjerg
Uddannelseschef: Helle Holm, hho@sosuesbjerg.dk
Udviklingskonsulent: Janni Krath, jak@sosuesbjerg.dk
Erhvervsskolewww.sosuesbjerg.dk
SOSU NordPå Sporet 8a,
9000 Aalborg
Udviklingschef: Anne Hyttel Agerholm, anha@sosunord.dk
Rekrutteringschef: Maybritt Skak Pedersen, masp@sosunord.dk
International koordinator: Amanda Toft Slettebo, amsl@sosunord.dk
Erhvervsskolehttps://sosunord.dk/
SOSU SYDBjerggade 4M,
6200 Aabenraa
Vicedirektør: Louise Gerber Pedersen, lgp@sosu-syd.dk
Projektleder: Stine Berg, sbe@sosu-syd.dk
Erhvervsskolehttps://www.sosu-syd.dk/
SOSU ØSTHedeager 33,
8200 Aarhus N
Projektleder: Line Mandrup Hansen, man@sosuoj.dk
Erhvervsskolehttps://www.sosuoj.dk/
Store Magleby SkoleKirkevej 8,
2791 Dragør
Asger Nielsen, Asgern@dragoer.dk
UNESCO Kontaktperson: Jens Lange, Slangejens@hotmail.com
UNESCO Kontaktperson: Mette Elizabeth Hansen, Metteelizabeth@gmail.com
Skoleleder: Jens Charpentier, jensc@dragoer.dk
Grundskolehttps://storemaglebyskole.aula.dk/
StrandskolenNellikevej 1,
8240 Risskov
Viceskoleleder: Astrid Bernhard, asbe@aarhus.dk
UNESCO Kontaktperson: Mikkel Lyngfeldt Mielke, mimi@aarhus.dk
Grundskolehttps://strandskolen.aarhus.dk/
Sønderskov-SkolenGrundtvigs Allé 100,
6400 Sønderborg
UNESCO Kontaktperson: Hayssam Gheith, hage@sonderborg.dk
UNESCO Kontaktperson: Christian Vejen Eriksen, cher@sonderborg.dk
Grundskolehttps://soenderskov-skolen.aula.dk/
TECH College Øster Uttrup Vej 1,
9000 Aalborg
Chefkonsulent: Karina Overgaard Holm, kaoh@techcollege.dk
Uddannelsesdirektør HTX: Rikke Palmgreen, rpc@aatg.dk
Uddannelsesdirektør: Bo Banch, boba@techcollege.dk
Vicerektor HTX: Gitte Rye Larsen, gila@aatg.dk
Erhvervsskole og EUXhttps://techcollege.dk/
Tietgen BusinessElmelundsvej 10,
5200 Odense V
Direktør: Annette Vilhelmsen, anvi@tietgen.dk
Rektor HHX: Dorthe Wang, dowa@tietgen.dk
Uddannelseschef EUD Business: Lone Wallin, lonh@tietgen.dk
EUD og EUX Business og gymnasium (HHX)https://www.tietgen.dk/
TradiumVester Alle 26,
8900 Randers
Områdedirektør EUD, EUX, AMU: Bent Oppelstrup, bo@tradium.dk
UNESCO Kontaktperson EUD: Bo Høj Lauersen, bhl@tradium.dk
UNESCO Kontaktperson EUD: Diana Jørgensen, dij@tradium.dk
Gymnasie direktør: Else Ravn Rasmussen, elr@tradium.dk
UNESCO Kontaktperson HHX: Gitte Rask Cannon, gca@tradium.dk
Administrerende direktør: Lars Michael Madsen, lmm@tradium.dk
UNESCO Kontaktperson EUD10: Laura Holm, lach@tradium.dk
UNESCO Kontaktperson HTX: Maj-Britt Kirketerp, mbk@tradium.dk
Kommunikationschef Ulrik Vosgerau, uvo@tradium.dk
Erhvervsskole og -gymnasium (HTX, HHX, EUX) https://tradium.dk/
Tønder Handelsskole Martin Hammerichsvej 3, 6270 TønderDirektør: Carsten Uggerholt Eriksen, Ce@toha.dk
UNESCO Kontaktperson: Mai Klærke, Mk@toha.dk
EUX Business og gymnasium (HHX)https://www.toha.dk/
U/Nord Lundtoftevej 93,
2800 Kongens Lyngby
HR-og Ledelsessekretariatschef: Vivi Kondrup Petersen, vkpe@unord.dkErhvervsskole og -gymnasium (HTX, HHX, EUX, STX) https://unord.dk/
UCL, Campus JellingStationsvej 4,
7300 Jelling
Uddannelseschef: Annette Falk, falk@ucl.dk
UNESCO Kontaktperson: Lars Kjær Larsen, lakl1@ucl.dk
Henrik Ottosen, heot@ucl.dk
Professionshøjskolehttps://www.ucl.dk/
Vesthimmerlands Gymnasium & HFJyllandsgade 52,
9600 Aars
UNESCO Kontaktperson: Kirsten Svejstrup Sørensen, ks@vhim-gym.dk
UNESCO Kontaktperson: Marie Næsby Juhl, mn@vhim-gym.dk
Rektor: Jette Rygaard, JR@vhim-gym.dk
Gymnasium (STX) og HFhttp://vhim-gym.dk/
VIA University CollegeCeresbyen 24,
8000 Aarhus
Rektor: Harald Mikkelsen, rektor@via.dk
UNESCO Kontaktperson: Jeppe Kiel Christensen, jkcn@via.dk
UNESCO Kontaktperson: Birgitte Woge Nielsen, bin@via.dk
UNESCO Kontaktperson: Thomas Østergaard, thos@via.dk
UNESCO Kontaktperson: Jesper Garsdal, jega@via.dk
UNESCO Kontaktperson: Karen Seierøe Barfod, ksba@via.dk
UNESCO Kontaktperson: Ditte Karla Lauritsen, dika@via.dk
Professionshøjskolewww.via.dk
Viden Djurs N.P. Josiassens Vej 44E,
8500 Grenaa
Projekt- og udviklingschef: Anne Birthe Mortensen, abmo@videndjurs.dk
Kvalitetschef: Marianne Skov, mgs@videndjurs.dk

Erhvervsskole og -gymnasium (HTX, HHX) https://www.videndjurs.dk/
VUC StorstrømTeatergade 23,
4700 Næstved
Direktionskonsulent: Maria Søgaard, msg@vucstor.dk
Uddannelseschef: Carsten G. Sørensen, cas@vucstor.dk
HF og VUC Erhvervhttps://www.vucstor.dk/
ZBCMaglegårdsvej 8,
4000 Roskilde
Konsulent: Elizabeth Gawel , egaw@zbc.dk
Konsulent: Martin Elholm Spuur, mart@zbc.dk
Vicedirektør: Jan Bagge, jbag@zbc.dk.
UNESCO Kontaktperson: Casper Christophersen, casc@zbc.dk
Erhvervsskole og -gymnasium (HTX, HHX, EUX)https://www.zbc.dk/
Ølsted skoleHovedgaden 2,
3310 Ølsted
Skoleleder: Thomas Haarup Karlsen, thhak@halsnaes.dk
BU-Netværkskoordinator: Camilla Weidinger, verdensborger4@gmail.com
Grundskolehttps://halsnaes.dk/borger/boern-unge-og-familie/skole-sfo-og-klub/vores-skoler/velkommen-til-oelsted-skole
Århus StatsgymnasiumFenrisvej 33,
8210 Aarhus
UNESCO Kontaktperson: Brian Dall Schyth, asgsc@aarhusstatsgymnasium.dk
Rektor: Dorte Fristrup, asgdf@aarhusstatsgymnasium.dk
Gymnasium (STX)https://www.aarhusstatsgymnasium.dk/